Pincék, borászatok
Amilyen pici a Nivegy-völgy, olyan sok benne a borpince.
A völgy napjainkban a teljes Balaton-felvidék legnagyobb összefüggő szőlőterülete, szerencsére nagyon sok, kis dűlőre oszló birtokszerkezettel, ami megkímélte a környéket a máshol jellemző felvásárlásoktól és hatalmas borászatok megjelenésétől.
A hagyományos sok kis borpincés tájkép amellett, hogy jól néz ki, a sokszínűséget is jelenti: az 1-2 hektáros „házi”pincéktől a 30 hektáros már jelentősebb borászatokig békében megférnek egymás mellett a helyi pincészetek.
Tovább színesíti a képet, hogy a völgy gyakorlatilag egy geológiai szemetesláda, ahol mindenféle talaj előfordul, így egészen más jellegzetességei lesznek egy jó rizlingnek például a völgy keleti oldalát alkotó Balázs-hegyről mint mondjuk a Tagyon feletti Tagyon-hegyi részről, vagy épp a Csicsó feletti szőlőhegyről.
A völgy pincéit a Zánka-Nivegy-völgyi Borút Egyesület fogja össze, náluk megtalálható egy jó kis térkép is a Nivegy borútról. Ha nincs konkrét cél, csak beleszagolnál kicsit a völgy levegőjébe, úgy neked találták ki a völgyben négy pincét érintő KóBor túrát.
Ha minket kérdeznél, hogy mit próbálj ki mindenképp a völgyben, akkor a mi toplistánk ABC sorrendje valahogy így nézne ki:
Egy év során számos olyan alkalmat találhatsz, amikor szinte minden pincét nyitva találsz. Február elején a Balázs-áldást követő délutáni nyitott pincék, a pünkösdi nyitott pincék kiváló alkalom a borászatok látogatására, és rendszeresek a Tagyon-hegyi Nyitott pincék rendezvényei is.
Szentantalfán tavasztól-őszig gyakran a péntek esti Nivegy-liget piacára is több boros gazda szokott kivonulni, és persze ősszel a szüret utáni nagy Nivegy-völgyi Murci Fesztivál is kiváló alkalom az ismerkedésre.
A völgy pincéiben boldogan látnak vendégül a gazdák, de azért ez egy szőlőhegy, ahol - mint bárhol máshol - vannak szabályok, kérjük tartsd be azokat:
Köszönjük!
Utoljára szerkesztve: 2024. július 29.