Szent Balázs templomrom (Balatoncsicsó)

A Balázs-hegy tetején a fák között megbúvó Szent Balázs templomrom a völgy igencsak népszerű kirándulóhelye (elég csak megnézned a kilátást és már érted is, miért.)

Túraszezonban is sokan keresik fel, de a legnagyobb sokaság minden év február első szombatján a Balázs-áldáskor van itt (előtte meg a Balázs-napi kolbászoláson, utána meg a Balázs-napi nyitott pincéken - erős hétvége szokott ez lenni a környéken).

A romtemplomról szóló legjobb sztorit egy Facebook-postban találtuk, és a szerző engedélyével ide is rakjuk:

„Az embernek eszébe jut, hogy megírja, ami a szívének kedves, erre föl PUFF, egyből belezuhan egy nettó fajelméletes osztrák okkultista szerzetesbe, aki kezdetben a ciszterci rendhez tartozott, de azután megalkotta saját(os) világnézetét, a teozoológiát. 
A dolog nem bonyolult: az árják teozoák, isteni lények leszármazottai, míg a többi faj az istenek és „démonok” keveredéséből ered, és ezek mind alsóbbrendűek, félállatok, mondhatni: majomemberek. Azért érdemes lenne megkérdezni, hogy mit szívtál  apukám – de erre valószínűleg már nem kapunk választ.
A szédült ürgét Jörg Lanz von Liebenfelsnek hívták és itt élt Balatoncsicsón, ebben a templomromban 1926-tól 1933-ig lovagként. Állítólag voltak itt szeánszok is a fentebb említett témákban -  HÚÚÚ meg  HÁÁÁ, ijesztgették egymást szemeknél lyukas lepedőben az isteni lények leszármazottai...
A Szent Balázs-hegyi templom a XII. században épült, Szentbalázs falut pedig 1333-ban említik először, de nagyon sokat nem tudunk sem a templomról, sem a faluról, pedig egy időben nyomoztam utána. Azt, hogy miért itt épült meg a templom, nem nehéz megérteni: csodálatos látvány tárul a templom kapuján kilépő ember szeme elé. Lábunk előtt terül el a Nivegy-völgy, legközelebb Tagyon, látjuk a Hegyestűt, távolabb Zánka és előtte a Balaton, odaát meg a Somogyi-dombság. Szóval szép.
És az egész Szent-Balázs hegyben van valami titokzatos. 
Életem egy szakaszában sokat mászkáltam itt és mindig találtam egy fura kőrakást, falmaradványt, vagy csak egy összeomlott pincét. Van valami földöntúli üzenete ennek a helynek. 
Jó volna kicsit visszarepülni az időben, megnézni, hogyan is volt itt pár száz éve.”

Klassz hely, jó sztorival, megéri egyszer felsétálni ide.

A templomromot itt találod

A fotókért köszönet Salamon Zsoltnak.

Utoljára szerkesztve: 2023. november 2.

Kapcsolódó témák





Utoljára megtekintett fogalmak

Kapcsolódó gyűjtemények 2

A Chill Antalfa! Nivegy-völgyi kisokos célja saját szubjektív benyomásaink és magánvéleményünk megosztása, a tévedés és az eltérő vélemény jogát kifejezetten fenntartjuk. Kifejezetten nem célunk sem a reklám, sem a tájékoztatás. Az oldalon való megjelenésért vagy leírásokért a szerzők vagy a kiadó semmilyen ellenszolgáltatást nem kértek és nem kaptak az oldalon szereplő szolgáltatóktól. Az oldalon szereplő információk alkalmazásából fakadó bármilyen jogi következményért a kiadó felelősséget nem vállal.
Az oldalon szereplő képek a szerzőktől, vagy az oldalon megjelenő szolgáltatók engedélye alapján a szolgáltató weboldaláról vagy Facebook oldaláról származnak.
Ha oldalunkon aktualitását vesztett hibás információval találkoznál vagy ajánlanál valami jó új helyet, kérjük jelezd nekünk: chillantalfa@gmail.com!